Predmety vo francúzskom jazyku
Pre získanie francúzskeho bakalárskeho diplomu je potrebné okrem riadnej výučby uspieť aj v nasledujúcich predmetoch vyučovaných vo francúzskom jazyku.
Tieto predmety sa rátajú do kreditného systému riadnej
slovenskej výučby na Ekf:
LICENCE 1
- Matematika I: Funkcia jednej a viacerých premenných. Limita. Derivácie a parciálne derivácie. Extrémy funkcie. Diferenciálne rovnice. Exponenciálne funkcie. Mocninové funkcie. Prirodzený logaritmus.
-
Základy mikroekonómie: Základné pojmy a definície. Porozumenie vzťahov medzi rôznymi ekonomickými subjektami. Analýza ich správania sa a ich reakcie na rozličné ekonomické javy.
- Matematika II:
Určitý integrál a jej aplikácie v ekonómii. Exponenciálne funkcie. Diferenciálne rovnice.
- Základy makroekonómie:
Cieľom predmetu je výklad makroekonomickej teórie a analýza makroekonomických javov. Základom je štúdium ekonomických problémov ako celku. Problematika je obsiahnutá v nasledujúcich témach: úvod do makroekonómie, agregátny dopyt, agregátna ponuka, spotreba, úspory, investície, keynesovský pohľad na makroekonómiu, model IS-LM, inflácia, nezamestnanosť a iné.
LICENCE 2
- Aplikovaná mikroekonómia:
Cieľom predmetu je porozumenie vzťahov medzi jednotlivými ekonomickými subjektami, analýza ich správania a reakcií na špecifické javy v hospodárstve. Základom je štúdium čiastkových ekonomických problémov jednotlivých subjektov. Problematika je obsiahnutá v nasledujúcich témach: úvod do mikroekonómie; rozpočtové obmedzenie; teória spotrebiteľa: indiferenčné krivky, krivka dopytu, substitičný a dôchodkový efekt, elasticita dopytu; teória výrobcu: funkcia produkcie, technológia, krivka ponuky, maximalizácia zisku, minimalizácia nákladov; Paretovo optimum, dokonalá a nedokonalá konkurencie a iné.
- Pravdepodobnosť a štatistika:
Pravdepodobnosť. Jednoduchá pravdepodobnosť. Podmienená pravdepodobnosť. Základné pojmy popisnej šťatistiky. Momenty, očakávaná hodnota, rozptyl. Jednorozmerné štatistické rozdelenia. Distribučná funkcia normálneho rozdelenia. Exponenciálne rozdelenie. Diskrétne rozdelenia.
- Základy makroekonómie a monetárne inštitúcie:
Cieľom predmetu je vysvetliť makroekonomickú teóriu a analýzu makroekonomických fenoménov. Celková analýza základných ekonomických problémov. Problematika zahŕňa nasledujúce oblasti: Úvod do makroekonómie, agregovaný dopyt, agregovaná ponuka, spotreba, úspory, investície, Keynesova makroekonomická teória, model IS-LM, inflácia, nezamestnanosť.
- Štatistika a ekonomické pozorovania:
Aplikácia štatistiky pre podnik. Indexy a použitie indexov. Nezávisloť, kovariancia a korelácia. Regresné priamky. Vzťah medzi dvoma premennými. Časové rady.
LICENCE 3
- Medzinárodný obchod: Predmet nadväzuje na predchádzajúce znalosti mikroekonómie a makroekonómie. Skúma a analyzuje ekonomické procesy a zákonitosti svetového hospodárstva. Problematika predmetu sa zaoberá nasledujúcimi témami: tradičné teórie medzinárodného obchodu, nové teórie medzinárodného obchodu, nástroje obchodnej politiky, protekcionizmus, GATT, WTO, stratégie obchodnej politiky, atď.
- Medzinárodná monetárna ekonómia:
Predmet nadväzuje na makroekonómiu, ale orienutje sa skôr na oblasť zahraničného obchodu a medzinárodných vzťahov. Ide o vzťahy medzi jednotlivými ekonomickými subjektami a ekonomikami, ktoré sú ovplyvňované rôznou mierou integračnými procesmi a globalizáciou. Cieľom je taktiež analýza pozitívnych a negatívnych aspektov európskeho integračného procesu.
- Priemyselná ekonómia: Tento predmet nadväzuje na základy mikroekonómie. Cieľom predmetu je analýza zameraná predovšetkým na nedokonalosti trhu a z toho vyplývajúcich nedokonalých foriem konkurencie, ktoré sa v praxi vyskytujú častejšie. Problematika predmetu sa zaoberá nasledujúcimi témami: úvod do priemyselnej ekonómie, analýza tradičných i súčasných modelov, teória transakčných nákladov, bariéry vstupu a výstupu, teória hier, analýza princípu nadnárodných spoločností, priemyselná politika, intervencionizmus vs. voľný pohyb tovarov a služieb, a pod.
- Ekonometria I: Štúdium všeobecného lineárneho modelu. Platnosť hypotézy najmenších štvorcov- heteroskedasticita a autokorelácia. Metódy odhadu modelov.
MASTER 1
- Monetárna a finančná makroekonómia:
Štandardné makroekonomické modely. Menové vzťahy v makroekonómii a hospodárskej politike. Peniaze a makroekonómia v otvorenej ekonomike. Menová politika a úloha centrálnej banky v otvorenej ekonomike.
- Ekonometria II: Štúdium všeobecného lineárneho modelu. Platnosť hypotézy najmenších štvorcov- heteroskedasticita a autokorelácia. Metódy odhadu modelov.
- Globalizácia:
Globalizácia v obchode. Finančná globalizácia. Riadiace inštitúcie. MMF. Washingtonský konsenzus. Liberalizácia obchodu. Menové krízy. Globalizácia a životné prostredie. Kjótsky protokol.
- Trhy a vedomostná ekonomika:
Minulé a súčasné prístupy. Nové trhy. Nové formy organizácie. Organizácia a poznatky. Firma. Vzťahy medzi firmami. Konkurencia. Siete.
Študenti dostanú k dispozícii prefotené študijné materiály zadarmo. K dispozícii sú odborné knihy a učebnice vo francúzštine od renomovaných zahraničných ekonómov. Výučbu vedú slovenskí vyučujúci hovoriaci po francúzsky. Testy sú vypracované a vyhodnotené na Univerzite v Nice.