Predmety zabezpečované na druhom stupni štúdia (Ing.)

Vytlačiť

Katedra financií zabezpečuje v rámci druhého stupňa vysokoškolského štúdia (Ing.) v študijnom programe Financie, bankovníctvo a Investovanie (FBaI), Verejná správa a regionálny rozvoj (VSaRR), Ekonomika a manažment verejnej správy (EaMVS) a Hospodárska informatika (HI) tieto predmety.

1. ročník / 2. stupeň
Predmet Kvantitatívna mikroekonómia
Garant prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet Kvantitatívna mikroekonómia nadväzuje na predmet Mikroekonómia z prvého stupňa. Naďalej využíva aparát diferenciálneho počtu, pričom sa kladie dôraz na výklad a precvičovanie nových tém, ktoré sa v tradičných úvodných kurzoch mikroekonómie nevysvetľujú.

 

Predmet Dividendová politika
Garant Ing. Radoslav Bajus, PhD.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Bajus, PhD.

 

Odbor FBaI, VSaRR
Cieľ predmetu

Po úspešnom absolvovaní predmetu by mal mať študent ucelený  prehľad o problematike dividendovej politiky. Získa vedomosti o rozdeľovaní finančných výsledkov u obchodných spoločností, o základných druhoch a formách dividend, o mechanizme vyhlasovania a výplat dividend, o rôznych dividendových teóriách a o faktoroch pôsobiacich na dividendovú politiku. Výsledkom vzdelávania je priblížiť študentom praktické modifikácie a popísať faktory, ktoré ovplyvňujú dividendové rozhodnutia.

 

Predmet Financie životného prostredia
Garant Ing. Radoslav Tušan, PhD.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Tušan, PhD. 

Odbor FBaI, VSaRR
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na poznatky a metódy z makroekonómie, verejných financií a mikroekonómie. Po absolvovaní predmetu študent:- získa vedomosti o príčinách poškodzovania životného prostredia, porozumie vzťahu medzi externalitami a životným prostredím, získa poznatky o národnej stratégii na ochranu životného prostredia a o princípoch environmentálnej politiky Európskej únie, porozumie a získa prehľad o ekonomických nástrojoch na ochranu a tvorbu životného prostredia podľa jeho jednotlivých zložiek, bude schopný aplikovať získané poznatky fungovania domácich a štrukturálnych fondov v oblasti ochrany životného prostredia, bude ovládať metódy hodnotenia efektívnosti environmentálnych investícií, osvojí si princípy zavedenia environmentálneho manažérstva a auditu na podnikovej úrovni. Študenti môžu uplatniť znalosti z predmetu pri písaní záverečných prác a tiež pri tvorbe environmentálnych projektov z pohľadu hodnotenia efektívnosti environmentálnych investícií.

 

Predmet Analyse de la finance internationale
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Analyse de la finance internationale patrí k povinne voliteľným predmetom. Predmet je zameraný na bližšie vysvetlenie niektorých oblastí medzinárodných financií. Nadväzuje na predmety Finančné trhy a Svetová ekonómia. Hlavným cieľom predmetu je rozšíriť a prehĺbiť poznatky študentov o medzinárodných finančných procesoch a vytvoriť tak základ pre štúdium predmetov vo vyšších ročníkoch.

 

Predmet Ekonometria
Garant prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD. 

Odbor FBaI, VSaRR, HI
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas štúdia v kvantitatívne orientovaných predmetov (pravdepodobnosť a štatistika, štatistické metódy vo verejnej správe). Predmet Ekonometria je zameraný na problematiku spracovania údajov, ktoré sú organizované v podobe prierezových údajov alebo časových radov ako aj na vysvetlenie základov ekonometrickej teórie s aplikáciami z ekonomickej oblasti. V teoretickej oblasti sa dôraz kladie na zvládnutie základných logických postupov odvodenia jednotlivých viet 
a vysvetlenie všetkých používaných testov. Na cvičeniach sa kladie dôraz na praktické aplikácie s využitím programu R. Po absolvovaní predmetu bude študent schopný špecifikovať jednoduchý ekonometrický model, pripraviť údaje vo vhodnej štruktúre, odhadnúť model, overiť predpoklady použitia metódy najmenších štvorcov a interpretovať výsledky modelu. 

 

Predmet Finančné deriváty
Garant prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc.
Vyučujúci

prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc.

Ing. Martina Bobriková, PhD. 

Ing. Monika Harčariková PhD.

Ing. Lukáš Pinka

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet sa zaoberá výkladom a analýzou finančných inštrumentov odvodených (derivovaných) z cenných papierov a popisom techník obchodovania s týmito nástrojmi. Forward na úrokovú mieru, jeho tržná hodnota, výhody a nevýhody použitia. Futures, funkcie, oceňovanie. Futures na úrokovú mieru, futures na akciové indexy. Stratégie typu spread. Kalendárny spread a diagonálny spread.  Stratégie typu straddle strangle, strip, strap, kondor. Oceňovanie opcií. Swapy - úrokové a menové, ich využitie na hedging a špekuláciu.

 

Predmet Finančná kontrola
Garant doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Cieľom predmetu je oboznámiť študentov s metódami a technikami kontrolnej práce, kontrolným systémom verejnej správy, cieľmi finančnej kontroly. Osvojiť si kontrolné postupy, zamerať sa na kontrolnú činnosť, vykonávanú ako predbežná, priebežná a následná finančná kontrola.

 

Predmet Financie tretieho sektora
Garant doc. Ing. Emília Jakubíková, CSc
Vyučujúci

doc. Ing. Emília Jakubíková, CSc.

Ing. Andrea Tkáčová, PhD. 

 

Odbor FBaI, VSaRR
Cieľ predmetu

Predmet plynulo nadväzuje na získané vedomosti a poznatky z oblastí verejných financií a financií územných samospráv, ktoré študenti nadobudli v predchádzajúcich semestroch štúdia. Výučba predmetu prebieha formou prednášok prostredníctvom prezentácií a seminárov, na ktorých študenti pomocou odborných diskusií a prezentáciou prípadových štúdií analyzujú pôsobenie a financovanie vybraných neziskových organizácií a vyhodnocujú dopad ich činností na región. Počas seminárov študenti aktívne využívajú prácu s Internetom. Študenti absolvujú praktický seminár vo vybranej územnej samospráve. Absolvovaním predmetu študenti získajú: poznatky o úlohách, funkciách a význame neziskových organizácií v rozvoji demokratickej spoločnosti, najmä ich ľudského potenciálu, vedomosti o úlohách tretieho sektora v ekonomike a spoločnosti a význame vzťahov medzi organizáciami tretieho sektora a štátom, samosprávou a podnikateľmi, informácie o financovaní neziskových organizácií, ktoré je rozhodujúcim kritériom samotného fungovania týchto organizácií, vedomosti a zručnosti z oblasti nakladania s majetkom neziskových organizácií a ich investičných činností a rozhodnutí. Získané znalosti a zručnosti sú nevyhnutné pre ďalšie využitie v diplomových prácach na danú tému.

 

Predmet Matematická ekonómia
Garant prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet rozširuje a prehlbuje znalosti z matematiky a využíva ich pri tvorbe a diskusii ekonomických modelov. Ukazuje ako sa abstraktné štruktúry matematiky využívajú pri návrhu a analýze modelov ekonomickej reality. U mnohých problémov sa následne realizuje algoritmizácia modelu. Predpokladá sa, že seminár pomôže pri zvýšení matematickej kultúry a úrovne bakalárskych a diplomových prác. Absolvovaním predmetu študent: - osvojí si matematický formalizmus moderných publikácií v oblasti ekonomických teórií, - osvojí si algoritmizáciu ekonomických problémov, - získa praktické skúsenosti s realizáciou pokročilých ekonomických analýz, - porozumie moderným mikroekonomickým a makroekonomickým modelom, úlohám a postupom.

 

Predmet Medzinárodné účtovné štandardy
Garant Ing. Radoslav Tušan, PhD.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Tušan, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na poznatky z mikroekonómie, podnikových financií a účtovníctva. Po absolvovaní predmetu študent: - porozumie koncepčnému rámcu finančného vykazovania, - bude vedieť používať metódy oceňovania aktív a pasív, - získa poznatky z oblasti medzinárodných účtovných štandardov IAS a IFRS, - bude vedieť aplikovať štandardy na danú oblasť účtovania firmy, - porozumie výročnej správe obsahujúcej údaje účtovnej závierky vypracovanej podľa medzinárodných štandardov, Študent bude po absolvovaní predmetu schopný aplikovať vhodné štandardy na konkrétne podmienky. Zákon o účtovníctve ukladá niektorým subjektom (bankám, poisťovniam a iným subjektom) viesť účtovníctvo podľa medzinárodných štandardov. Tieto subjekty vypracovávajú výročné správy v súlade s účtovníctvom vedeným podľa medzinárodných štandardov.

 

Predmet Rizikový a rozvojový kapitál
Garant Ing. Martina Bobriková, PhD.
Vyučujúci

Ing. Martina Bobriková, PhD. 

Odbor FBaI, VSaRR
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na poznatky nadobudnuté v podnikových financiách. Zameriava sa na špecifický zdroj financovania podniku, ktorý predstavuje rizikový a rozvojový kapitál. Po absolvovaní predmetu má študent: poznať základné pojmy (rizikový kapitál, rozvojový kapitál, súkromný kapitál), typy investícií rizikového a rozvojového kapitálu, subjekty pôsobiace na trhu, ovládať proces získavania finančných zdrojov prostredníctvom rizikového a rozvojového kapitálu za účelom podpory MSP (zváženie možnosti financovania, výber a oslovenie investora, tvorba podnikateľských plánov, realizácia hĺbkovej kontroly cieľového podniku, priebeh partnerstva, výstup z investície), mať vedomosti o trhu rizikového a rozvojového kapitálu a o spoločnostiach rizikového a rozvojového kapitálu pôsobiacich v SR a vo svete (investičné fondy, rôzne agentúry, asociácie, centrá, inkubátory atď.), má byť schopný aplikovať osvojené znalosti v podnikateľskej činnosti.

 

Predmet Croissance et systèmes dynamiques
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet „Ekonomický rast a dynamické systémy“ nadväzuje na predmet „Makroekonómia“. Jeho cieľom je naučiť sa vybrané modely ekonomického rastu a teórie ekonomických cyklov. Študent bude po absolvovaní predmetu vedieť, aké sú predbiehajúce a oneskorené indikátory ekonomického rastu. Bude poznať Solowov (neoklasický) model ekonomického rastu, v rámci neho cestu k vyváženému rastu, zlaté pravidlo akumulácie kapitálu, úlohu technického pokroku, model s ľudským kapitálom a jeho optimalizáciu pri hľadaní optimálneho rastu. Bude vedieť čo je beta- a sigma- konvergencia a oboznámi sa s problematikou ekonomického dobiehania krajín. Bude poznať model endogénneho rastu (AK model). Naučí sa teóriu reálnych a monetárnych cyklov. Bude vedieť, čo je Hodrick-Prescott filter a ako ho využiť. Bude poznať aj keynesiánske teórie ekonomického cyklu s ohľadom na pôsobenie ponukových a dopytových šokov. Nakoniec sa oboznámi s teóriou cyklov v kontexte súčasnej krízy a krízy vládnych dlhov.

 

Predmet Business simulations
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Students will be able to design and realise decision making process. They should learn how to understand company reports and how to simulate business environment.

 

Predmet Priestorová ekonómia
Garant prof Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof Ing. Vladimír Gazda, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Cieľom kurzu je oboznámenie študentov s existujúcimi teóriami priestorovej ekonómie. To má absolventom kurzu poskytnúť teoretickú základňu pre nové možnosti analýzy a predikcie regionálnych ekonomických javov a robiť hodnotenie a doporučenia pre regionálnu politiku.

 

2. ročník / 2. stupeň
Predmet Financie územných samospráv
Garant doc. Ing. Emília Jakubíková, CSc.
Vyučujúci

doc. Ing. Emília Jakubíková, CSc.

Ing. Andrea Tkáčová, PhD.

Ing. Tatiana Vagašová 

Ing. Lenka Maličká, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet buduje na poznatkoch získaných v rámci predmetov Teória verejnej správy a Verejné financie. Predmet sa zaoberá rastúcou úlohou a postavením územných samospráv ako poskytovateľov a producentov verejných statkov a dôležitých subjektov realizujúcich verejný záujem, resp. záujmy občanov daného územia (lokality).
Cieľom predmetu je, aby študenti získali poznatky:
- o nutnosti decentralizácie právomoci, kompetencií a zodpovednosti jednotlivých vládnych úrovní pri zabezpečovaní verejných statkov, 
- o efektívnej alokácii verejných zdrojov v rámci vertikálnej a horizontálnej štruktúry verejných rozpočtov,
- ako v praxi ovplyvňujú modely fiškalného federalizmu vzťahy medzi jednotlivými vládnymi úrovňami,
- optimálnom využívaní funkcií verejných financií na jednotlivých vládnych úrovniach
– platiteľov daní, ktorí môžu v nie malej miere ovplyvniť efektívne využívanie verejných prostriedkov sústredených vo verejných rozpočtoch obligatórnym, nenávratným a neekvivalentným spôsobom,
- aké možnosti majú územné samosprávy na ovplyvňovanie vlastných príjmov rozpočtov, najmä daňových,
- právach a povinnostiach hospodárenia s majetkom územnej samosprávy,
- alternatívnych možnostiach zabezpečovania verejných statkoch. 

Predmet Medzinárodné financie
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Ing. Veronika Šulíková, PhD.

 

Odbor FBaI, VSaRR, HI
Cieľ predmetu

Cieľom predmetu je oboznámiť študentov s problematikou medzinárodných financií, platobnej bilancie, menových kurzov a platobného styku.

 

Predmet Účtovníctvo peňažných ústavov
Garant doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.

Ing. Alena Andrejovská, PhD.

Ing. Radoslav Tušan, PhD.

Ing. Bibiána Nováková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Získanie vedomostí konkrétneho účtovania v peňažných ústavoch. Študent bude schopný vykonávať samostatne účtovné operácie platobného styku, vykonávať klientske operácie a účtovanie medzi komerčnými bankami. Zvládne aj účtovanie cenných papierov a je schopný vykonať ročnú účtovnú závierku peňažného ústavu.

 

Predmet Podnikanie v SR
Garant doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Po absolvovaní predmetu bude študent schopný zorientovať sa v komplexnej problematike podnikania v SR formou FO alebo PO. Získa prehľad o krokoch, ktoré musí vykonať FO a PO v súvislosti s podnikaním. Bude vedieť, ako získať živnostenský list, kto je zodpovedná osoba za prevádzkovanie živnosti, kde a kedy sa má zaregistrovať ako platiteľ daní a na ktoré dane. Získa prehľad o povinnosti registrácie pre zdravotné poisťovne a sociálnu poisťovňu ako zamestnávateľ a zamestnanec.

 

Predmet Finančné inžinierstvo
Garant Ing. Martina Bobriková, PhD.
Vyučujúci

Ing. Martina Bobriková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

 

 

Predmet Viacrozmerné štatistické a ekonometrické metódy
Garant prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet rozširuje a prehlbuje znalostí z oblasti štatistického spracovania dát a tvorby náročných regresných modelov. Venuje sa dátam organizovaným v podobe prierezových údajov a tiež vo forme časových radov. Predmet reaguje na moderné trendy v priestorovej ekonometrii, rozvíja praktické zručnosti v prostredí R.

 

Predmet Auditorstvo a daňové poradenstvo
Garant Ing. Radoslav Tušan, PhD./span>
Vyučujúci

Ing. Radoslav Tušan, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Získanie poznatkov pre správne naplánovanie auditu, odhadnutie audítorského rizika a určenie potrebných audítorských postupov. Poznať spôsoby získavania relevantných audítorských dôkazov. Porozumieť jednotlivým audítorským cyklom, stanoviť kontrolné ciele a kontrolné postupy v rámci audítorských cyklov. Porozumieť tvorbe audítorskej správy a typom názoru audítora. Získať poznatky o spôsobe poskytovania daňového poradenstva.

 

Predmet Analyse de la finance internationale
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Analyse de la finance internationale patrí k povinne voliteľným predmetom. Predmet je zameraný na bližšie vysvetlenie niektorých oblastí medzinárodných financií. Nadväzuje na predmety Finančné trhy a Svetová ekonómia. Hlavným cieľom predmetu je rozšíriť a prehĺbiť poznatky študentov o medzinárodných finančných procesoch a vytvoriť tak základ pre štúdium predmetov vo vyšších ročníkoch.

 

 

Dnes je: 06.05.2024. Katedra financií, Ekonomická fakulta TU v Košiciach.