Predmety zabezpečované na prvom stupni štúdia (Bc.)

Vytlačiť

Katedra financií zabezpečuje v rácmi prvého stupňa vysokoškolského štúdia (Bc.) v študijnom programe Financie, bankovníctvo a Investovanie (FBaI), Verejná správa a regionálny rozvoj (VSaRR), Ekonomika a manažment verejnej správy (EaMVS) a Hospodárska informatika (HI) tieto predmety:

1. ročník / 1. stupeň
   
Predmet Matematika I.
Garant prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc.
Vyučujúci

prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc. 

Odbor FBaI, VSaRR
Cieľ predmetu

Cieľom predmetu je Cieľom predmetu je poskytnúť študentom základné poznatky z vyššej matematiky – z analýzy funkcie jednej reálnej premennej, najmä limitného, diferenciálneho a integrálneho počtu, finančnej matematiky a lineárnej algebry -  a široké spektrum ich ekonomických aplikácií. 
Predmet významne rozvíja logické exaktné myslenie, učí jasne a presne sa vyjadrovať, racionálne argumentovať a tvrdenia zdôvodňovať, vytvárať a spracovať jednoduché ekonomické modely. Na predmet nadväzujú všetky kvantitatívne orientované odborné predmety.

 

2. ročník / 1. stupeň
Predmet Účtovníctvo I.
Garant Ing. Alena Andrejovská, PhD.
Vyučujúci

Ing. Lenka Hudáková Stašová, PhD.

Ing. Alena Andrejovská, PhD.

Ing. Radoslav Tušan, PhD.

Ing. Monika Harčariková PhD.

Odbor FBaI, EaMVS
Cieľ predmetu

Predmet poskytuje vysvetlenie základných pojmov a informácií  týkajúcich sa  aktuálnych zákonov o účtovníctve a opatrení, ktoré vymedzujú postupy účtovania a účtovú osnovu. Po absolvovaní predmetu budú študenti: 
- ovládať zaúčtovanie základných predkontačných zápisov, 
- vedieť definovať základné pojmy týkajúce sa účtovníctva, rozdelenia majetku a zdrojov financovania tohto majetku, 
- ovládať postupy ako vykonať účtovnú uzávierku uzatvorením jednotlivých účtov v účtovných knihách,
-  zostaviť účtovnú závierku a  spracovať a evidovať konečné zostatky v účtovných výkazoch Súvahy a Výkazu ziskov a strát, 
- vedieť získavať informácie z týchto výkazov pre ďalšie ekonomické zhodnotenie firiem.
V predmete sa študenti naučia pracovať so zákonom o účtovníctve a s  opatreniami MFSR o postupoch účtovania pre podnikateľské subjekty a aplikovať tieto informácie na modelových účtovných jednotkách. Získané informácie ďalej použijú aj pri zostavovaní účtovných výkazoch a to Súvahy, Výkazu ziskov a strát a budú vedieť vyčísliť výsledky hospodárenia zo všetkých činnosti, ktoré pri podnikaní vzniknú. V ďalšom vzdelávaní na predmet nadväzuje predmet Účtovníctvo verejnej správy, v ktorom získané poznatky doplnia o ďalšie účtovné prípady.

 

Predmet Financie a mena 
Garant doc. Ing. Ján Buleca, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Ján Buleca, PhD.

Ing. Lucia Mihóková, PhD.

Ing. Slavomíra Matinková

Ing. Martina Regásková

Odbor FBaI, EaMVS, HI
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na poznatky získané z mikroekonómie a makroekonómie. Cieľom predmetu je poskytnúť študentovi poznatky zo základov finančnej vedy a vzťahov medzi finančnou a reálnou ekonomikou. Predmet vedie študentov k chápaniu vzájomných súvislostí medzi ekonomickými javmi, subjektmi a procesmi a poukazuje na miesto a úlohy tak významnej kategórie akou je mena a menová problematika.   
Po absolvovaní predmetu má študent:
- chápať  podstatu a miesto financií v spoločenskej realite,
- poznať členenie financií a ich obsahovú náplň skúmania,
- rozlišovať objektívnu a subjektívnu stránku financií,
- poznať podstatu finančného systému, jeho zložiek a jeho odlišnosti od finančných trhov,
- chápať príčiny nutnosti alokácie zdrojov medzi deficitným a prebytkovým sektorom a vidieť podstatné jej prínosy,
- získať poznatky o mene a menových sústavách,
- chápať podstatu a význam menovej rovnováhy, tak pre finančný sektor, ako aj reálnu ekonomiku,
- logicky pochopiť rozdielnosť, až protichodnosť názorov na príčiny menovej nerovnováhy, dôsledky a spôsoby jej riešenie.

 

Predmet Rodinné financie
Garant Ing. MVDr. Ján Buleca, PhD.
Vyučujúci

Ing. MVDr. Ján Buleca, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Optimalizácia vzťahu medzi získanými prostriedkami a ich spotrebou (maximalizácia úspor), tvorba prostriedkov pre investovanie, prehľad základných finančných inštrumentov so vzťahom k rodinným financiám.

 

Predmet Analyse de la finance internationale
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Analyse de la finance internationale patrí k povinne voliteľným predmetom. Predmet je zameraný na bližšie vysvetlenie niektorých oblastí medzinárodných financií. Nadväzuje na predmety Finančné trhy a Svetová ekonómia. Hlavným cieľom predmetu je rozšíriť a prehĺbiť poznatky študentov o medzinárodných finančných procesoch a vytvoriť tak základ pre štúdium predmetov vo vyšších ročníkoch.

 

Predmet Dane podnikateľských subjektov
Garant doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Anna Bánociová, PhD.

Ing. Lucia Mihóková, PhD.

Ing. Slavomíra Martinková

Odbor FBaI, EaRMVS
Cieľ predmetu

Zdaňovanie príjmov, majetku a spotreby je problematika, s ktorou  sa bežne stretáva každý podnikateľský subjekt, ale aj občan. Cieľom predmetu je priblížiť spôsoby zdaňovania z pohľadu rezidenta a nerezidenta krajiny v oblasti dane z príjmov vzhľadom na aplikáciu zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Voľný pohybu tovaru, služieb a pracovnej sily v rámci EÚ si vyžaduje aspoň základné vedomostí o spôsobe zdaňovania v danej krajine, o spôsobe zdaňovania intrakomunitárnych dodávok a nadobudnutí, ako aj ďalšie informácie o zdaňovaní majetku firiem a jednotlivcov. Cieľom tohto predmetu je poskytnúť študentom tieto základné informácie a na konkrétnych príkladoch vypočítať daňovú povinnosť. Študent po absolvovaní predmetu získa  základné vedomosti z oblasti daní. Pochopí princípy zdaňovania. Získa prehľad o zdaňovaní, metódach zdaňovania vo vnútroštátnom a celosvetovom pohľade. Získa praktické skúsenosti v oblasti výpočtu daní, zostavovania daňových priznaní a systému zdaňovania priamych a nepriamych daní. Overovanie získaných vedomosti zaručuje množstvo riešených a neriešených príkladov na výpočet daňovej povinnosti.

 

Predmet  Podnikové financie
Garant Ing. Radoslav Bajus, PhD.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Bajus, PhD.

Ing. Veronika Šuliková, PhD.

Odbor FBaI, EaMVS
Cieľ predmetu

Podnikové financie. Získa vedomosti o veľkosti a spôsoboch sústreďovania vlastníckych vkladov, o samofinancovaní a o princípoch tvorby a rozdeľovania zisku. Zároveň cieľom predmetu je obohatiť vedomosti poslucháča o problematiku úverových zdrojov, o finančnej podpore podnikov a o finančných vzťahoch k zahraničiu v podmienkach trhového hospodárstva. Praktickou aplikáciou získa prehľad o zostavovaní finančného plánu podniku. Pomocou modelu vyčíslenia výsledku hospodárenia absolvent vie určiť činitele, ktoré ho determinujú a ktoré na neho pôsobia. Výsledkom vzdelávania je obohatiť vedomostné poznatky absolventa aj o rozpoznávaní a vyhodnocovaní javov súvisiacich s fungovaním podniku ako systému, pričom cieľom je vytvoriť komplexnú a usporiadanú sústavu poznatkov o vykonávaní diagnóz podniku na základe spracovaných a využiteľných metód a techník a identifikovaných problémov.

 

Predmet Účtovníctvo II
Garant Ing. Lenka Hudáková Stašová, PhD.
Vyučujúci

Ing. Lenka Hudáková Stašová, PhD.

Ing. Alena Andrejovská, PhD.

Odbor FBaI, EaMVS
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na základné metódy a zásady účtovania, ktoré si študenti osvojili v predmete Účtovníctvo I. V tomto predmete sa tieto nadobudnuté zručnosti lepšie rozvinú a doplnia o ďalšie dôležité účtovné prípady, ktoré vzniknú v podnikateľskej činnosti. 
Po úspešnom zvládnutí problematiky tohto predmetu budú študenti:
- poznať základnú metodiku účtovania týkajúcu sa dlhodobého a krátkodobého majetku od obstarania až po vyradenie, 
- ovládať problematiku daňového a odvodového zaťaženia podnikateľských subjektov pri výpočte miezd, 
- vedieť zaúčtovať založenie a vznik účtovných jednotiek na základe zápisov do obchodného registra,
- vyčísliť výsledok hospodárenia podľa činnosti, ktoré v podnikateľskom procese vzniknú a ich transformáciu na základ dane.
V predmete sa študenti naučia účtovať všetky účtovné prípady, ktoré vyplývajú z podnikateľskej činnosti od založenia účtovnej jednotky až po jej zánik. Prostredníctvom modelovej účtovnej jednotky otvoria jednotlivé účty na začiatku účtovného obdobia a budú schopní zaúčtovať celý priebeh účtovného obdobia až po jeho ukončenie. 

 

Predmet Controlling
Garant Ing. Radoslav Bajus, PhD.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Bajus, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Po úspešnom absolvovaní predmetu by mal mať študent ucelený  prehľad o problematike controllingu. Získa vedomosti o koncepcii controllingu a jeho organizácií a začlenení v podniku. Výsledkom vzdelávania je poukázať na možnosti začlenenia controllingu pri riadení podniku a na jeho význam.

 

Predmet Croissance et systèmes dynamiques
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet „Ekonomický rast a dynamické systémy“ nadväzuje na predmet „Makroekonómia“. Jeho cieľom je naučiť sa vybrané modely ekonomického rastu a teórie ekonomických cyklov. Študent bude po absolvovaní predmetu vedieť, aké sú predbiehajúce a oneskorené indikátory ekonomického rastu. Bude poznať Solowov (neoklasický) model ekonomického rastu, v rámci neho cestu k vyváženému rastu, zlaté pravidlo akumulácie kapitálu, úlohu technického pokroku, model s ľudským kapitálom a jeho optimalizáciu pri hľadaní optimálneho rastu. Bude vedieť čo je beta- a sigma- konvergencia a oboznámi sa s problematikou ekonomického dobiehania krajín. Bude poznať model endogénneho rastu (AK model). Naučí sa teóriu reálnych a monetárnych cyklov. Bude vedieť, čo je Hodrick-Prescott filter a ako ho využiť. Bude poznať aj keynesiánske teórie ekonomického cyklu s ohľadom na pôsobenie ponukových a dopytových šokov. Nakoniec sa oboznámi s teóriou cyklov v kontexte súčasnej krízy a krízy vládnych dlhov.

 

Predmet Business simulations
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Students will be able to design and realise decision making process. They should learn how to understand company reports and how to simulate business environment.

 

3. ročník / 1. stupeň
Predmet Finančné trhy
Garant prof. RNDr. Vincent Šoltés, CSc.
Vyučujúci

Ing. Radoslav Bajus, PhD.

Ing. Monika Harčariková, PhD.

Odbor FBaI, EaMVS
Cieľ predmetu

Po úspešnom absolvovaní predmetu by mal mať študent ucelený  prehľad o fungovaní finančného trhu. Pozornosť sa venuje najmä na nástroje finančného trhu a ich ocenenie. Študent získa vedomostí o vývoji na svetových trhoch, o inováciách na svetových finančných trhoch. Zároveň získa prehľad o inštitucionálnom zabezpečení finančného trhu, o burzovom a mimoburzovom trhu.  Absolvent predmetu porozumie systému organizovania trhu, obchodovania s cennými papiermi a špecifiká slovenského finančného trhu dané jeho vývojom a právnou úpravou.

 

Predmet Verejné financie
Garant Ing. Andrea Tkáčová, PhD.
Vyučujúci

Ing. Andrea Tkáčová, PhD.

Ing. Lenka Maličká, PhD.

Odbor FBaI, EaMVS, HI
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na poznatky získané z mikroekonómie , makroekonómie a predmetu Financie a mena Cieľom predmetu je získanie poznatkov o špecifických finančných vzťahoch a operáciách prebiehajúcich v rámci ekonomického systému medzi autoritami verejnej správy a ostatnými subjektmi – občanmi, domácnosťami, firmami a neziskovými organizáciami, pri zabezpečovaní verejných statkov.
Po absolvovaní predmetu má študent:
- príčiny nutnosti existencie verejného sektora,
- poznať obsah skúmania verejných financií a ich vzťahu s verejným sektorom,
- pochopiť podstatu rozhodovania vo verejnom sektore a jeho rozdielov s rozhodovaním v súkromnom sektore,
- chápať príčiny nutnosti zabezpečovania určitých statkov verejným sektorom a poznať dôvody
ich zabezpečovania
- poznať proces tvorby verejných finančných zdrojov, účel a zásady ich využívania prostredníctvom verejnej rozpočtovej sústavy,
- pochopiť dopady uplatňovania daní v praxi – daňové incidiencie,
- pochopiť príčiny vzniku fiškálnej nerovnováhy a jej dôsledky na sociálnoekonomický vývoj krajiny,
- posúdiť reálne možnosti riešenia – najmä dlhodobej fiškálnej nerovnováhy ( verejného dlhu).

 

Predmet Teória hier
Garant prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.
Vyučujúci

prof. Ing. Vladimír Gazda, PhD.

 

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet nadväzuje na povinný predmet Mikroekonómia. Je jeho nadstavbou, t.j. vysvetľuje rozhodovanie ekonomického subjektu za neurčitosti. V rámci predmetu je vysvetľovaná teória, pričom na cvičeniach prebieha riadený experiment. V rámci neho sa študuje zhoda teoretických modelových riešení a reálneho rozhodovania sa účastníkov experimentu. Analýza týchto situácií sa potom stáva predmetom semestrálnej práce.

 

Predmet Analyse de la finance internationale
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Analyse de la finance internationale patrí k povinne voliteľným predmetom. Predmet je zameraný na bližšie vysvetlenie niektorých oblastí medzinárodných financií. Nadväzuje na predmety Finančné trhy a Svetová ekonómia. Hlavným cieľom predmetu je rozšíriť a prehĺbiť poznatky študentov o medzinárodných finančných procesoch a vytvoriť tak základ pre štúdium predmetov vo vyšších ročníkoch.

 

Predmet Croissance et systèmes dynamiques
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Predmet „Ekonomický rast a dynamické systémy“ nadväzuje na predmet „Makroekonómia“. Jeho cieľom je naučiť sa vybrané modely ekonomického rastu a teórie ekonomických cyklov. Študent bude po absolvovaní predmetu vedieť, aké sú predbiehajúce a oneskorené indikátory ekonomického rastu. Bude poznať Solowov (neoklasický) model ekonomického rastu, v rámci neho cestu k vyváženému rastu, zlaté pravidlo akumulácie kapitálu, úlohu technického pokroku, model s ľudským kapitálom a jeho optimalizáciu pri hľadaní optimálneho rastu. Bude vedieť čo je beta- a sigma- konvergencia a oboznámi sa s problematikou ekonomického dobiehania krajín. Bude poznať model endogénneho rastu (AK model). Naučí sa teóriu reálnych a monetárnych cyklov. Bude vedieť, čo je Hodrick-Prescott filter a ako ho využiť. Bude poznať aj keynesiánske teórie ekonomického cyklu s ohľadom na pôsobenie ponukových a dopytových šokov. Nakoniec sa oboznámi s teóriou cyklov v kontexte súčasnej krízy a krízy vládnych dlhov.

 

Predmet Business simulations
Garant doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Vyučujúci

doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.

Odbor FBaI
Cieľ predmetu

Students will be able to design and realise decision making process. They should learn how to understand company reports and how to simulate business environment.

 

Dnes je: 06.05.2024. Katedra financií, Ekonomická fakulta TU v Košiciach.